U silnice spojující Domažlice s hraničním přechodem Lísková, několik kilometrů za městečkem Klenčí pod Čerchovem, stojí na místě zvaném Výhledy památkově chráněný pomník významného spisovatele Chodska, klenečského rodáka Jindřich Šimona Baara, který se ve své tvorbě zabýval kněžskou a vesnickou tematikou spojenou zejména s historií Chodska a jeho folklórem. Brzy po Baarově smrti (zemřel 24. října 1925) se našlo dost nadšených obdivovatelů a přátel, kteří chtěli vzdát viditelným způsobem poctu jeho osobnosti vybudováním pomníku na místě, odkud se tento významný regionální spisovatel tak často a rád díval do krajiny na své milované Chodsko. Proto vznikl zvláštní Výbor pro postavení Baarova pomníku na Výhledech. K realizaci této myšlenky došlo před 90 lety v roce 1933.
Pomník si vyžádal náklady ve výši 142 tisíc korun, na tuto částku byla uspořádána národní sbírka, do níž přispěly všechny vrstvy obyvatel z tuzemska i zahraničí. Dne 5. července 1933 se uskutečnilo jeho slavnostní odhalení za velké účasti obyvatel Chodska a přátel Baarova literárního odkazu. Ústřední část pomníku tvoří bronzová socha v nadživotní velikosti, jejímž autorem je akademický sochař profesor Ladislav Šaloun. Kniha, kterou má Baar v ruce, symbolizuje jeho nedokončené dílo, a plášť, jež ho zahaluje, poutníka tělem i duší. Stavební práce zrealizoval Ing. Václav Froněk, stavitel v Domažlicích, a kamenické práce provedl kamenický mistr Štěpánek z Havlovic. Základ pomníku tvořily žulové kvádry s vytesanými jmény chodských obcí a českých měst, z nichž jeden financoval Spolek rodáků z Domažlic v Chicagu. Do základů pomníku byla vložena měděná schránka s pamětní listinou a mincemi.
Po postoupení československého pohraničí nacistickému Německu v říjnu 1938 a následnému záboru několika ryze českých vsí na Domažlicku, mezi nimiž se nacházelo i městečko Klenčí pod Čerchovem, byla místními obyvateli bronzová Baarova socha sňata a ukryta na nádvoří domažlického muzea ve výklenku muzejního dvora. Socha zde zůstala až do roku 1947.
Opuštěný pylon Baarova pomníku na Výhledech byl dne 8. září 1940 německými dělníky odstřelen a rozbité kvádry použity na stavbu mlékárny v nedalekém Waldmünchenu. Po skončení 2. světové války vznikl Výbor pro obnovu Baarova pomníku na Výhledech se sídlem v Klenčí, který vypsal veřejnou sbírku, jež vynesla skoro tři čtvrtě milionu korun. Stavební práce byly svěřeny domažlickému architektovi a staviteli Františku Kuželkovi a kamenické práce provedl Ondřej Jindřich z Čelákov, okres Přeštice. Na znovuobnovení pomníku se podíleli dobrovolníci z řad příznivců chodského kraje a místních obyvatel včetně vojáků z plzeňské a domažlické posádky, kteří pomáhali zejména při svážení stavebního materiálu. Pylon pomníku opět tvoří kamenné kvádry, které věnovaly české obce, města a další instituce. Do základů pomníku byla znovu vložena pamětní listina z roku 1933 nalezená ve spisech Obecního úřadu v Klenčí pod Čerchovem.
K samotnému slavnostnímu odhalení nového pomníku došlo 5. července 1947 v odpoledních hodinách za přítomnosti několika tisíců obyvatel a příznivců Chodska největším Baarovým přítelem, hudebním skladatelem Jindřichem Jindřichem.
Až půjdete silnicí z Klenčí pod Čerchovem k Výhledům nebo po zeleně značené Baarově stezce, nezapomeňte vzdát hold tomuto velkému spisovateli Chodska a pokochat se překrásným výhledem do krajiny.
Miloslava Svobodová, Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně
Reference a odkazy
Prameny a literatura:
Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně (dále jen SOkA Domažlice), fond Archiv města Klenčí pod Čerchovem, ukn K 35, inv. č. 41.
SOkA Domažlice, fond Místní národní výbor Klenčí pod Čerchovem, ukn K 71, inv. č. 83.
SOkA Domažlice, fond Okresní národní výbor Domažlice, kar 304, inv. č. 484.
SVOBODOVÁ, Miloslava. Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech. Západočeské archivy 2011, s. 144–148.
O autorovi
Miloslava Svobodová působí jako archivářka ve Státním okresním archivu Domažlice se sídlem v Horšovském Týně.