Zajímavosti

Matěj Šlais (1896–1976), archivář, vlastivědný pracovník

Knihkupec a vlastivědný pracovník ve Kdyni se stal ve svých téměř šedesáti letech okresním archivářem a začal budovat domažlický okresní archiv.

Matěj Šlais se narodil 23. května 1896 v Hluboké u Kdyně, mládí prožil s rodiči v Dobříkově na malé zemědělské usedlosti. Obecnou školu vychodil v Hluboké, měšťanskou školu ve Kdyni. V květnu 1912 se stal praktikantem v knihkupeckém závodu F. Krátkého v Domažlicích. Po skončení praxe nastoupil Matěj Šlais jako knihkupecký účetní k firmě Jan Kuneš, knihkupectví ve Kdyni. Neminula jej však vojenská odvodní povinnost a v roce 1917 byl přidělen k plzeňskému 35. pěšímu pluku, který již nebyl v Plzni, ale ve Stoličném Bělehradě v Uhrách. Odtud byl odvelen k polní prádelně do zázemí rumunské fronty, kde už se tenkrát nebojovalo, a zde zůstal až do 28. října 1918. Několik týdnů po příchodu do Čech sloužil ještě v československé armádě v Sušici a odtud se vrátil domů do Dobříkova.

V květnu 1919 si otevřel knihkupectví ve Kdyni. Od raného mládí psal básně, které od roku 1915 uveřejňoval v periodikách Lada, Posel od Čerchova, Český směr, Nová doba, Kdyňská Stráž aj. V roce 1922 vydal v Domažlicích nákladem F. Krátkého sbírku básní Kytice vzpomínek. Další sbírky básní následovaly až ve 40. letech: Z rodného kraje (vyšlo v Knihovně Baarovy společnosti roku 1940, doprovodil svými kresbami A. Moravec) a Domov a kraj v nakladatelství Emila Stiburka v Praze roku 1946.

Rád fotografoval Kdyni, připravoval negativy pohlednic a podílel se na propagaci města. Jeho koníčkem se stalo sběratelství všeho, co se týkalo Kdyně a Kdyňska, shromažďoval divadelní plakáty, letáky, oznámení, volební materiály, spolková oznámení, ze všech dosažitelných novin vystřihoval všechny zprávy o Kdyni a okolí a nalepoval je na listy papíru. Napsal řadu článků o Kdyňsku, které vycházely zejména v regionálním tisku (Kdyňská Stráž, Svobodné Pošumaví, Zemědělské noviny z Chodska, Za nové Domažlicko). Ve Kdyňské Stráži vycházela v letech 1936–1938 rozsáhlejší práce Kdyně v minulosti. Některé z rukopisů k těmto publikačním počinům se dochovaly v jeho osobním fondu uloženém ve Státním okresním archivu Domažlice se sídlem v Horšovském Týně, soupis jeho prací z roku 1968 je uložen v knihovně téhož archivu (Bibliografie literárních prací archiváře Matěje Šlaise, uspořádal M. Šlais).

V archivním fondu Šlais Matěj se dochovala i jeho bohatá korespondence s mnoha významnými osobnostmi. V regionu byl znám jako sběratel a znalec kraje, a proto byl v roce 1955 vyzván, aby se ujal nově zřizovaného okresního archivu pro bývalý okres Domažlice.

Ve svých vzpomínkách na začátky archivářské práce uvádí, jak zpočátku chodil pěšky a jezdil na kole po místních národních výborech, školách a jiných okresních institucích a připravoval tam uložený písemný materiál k odvozu do Chodského hradu, kde archiv sídlil. O činnosti archivu pravidelně informoval v místních novinách. V roce 1960 přešel společně s domažlickým archivem do nově organizovaného okresního archivu sídlícího v Horšovském Týně. Spolupracoval s místopisnou komisí ČSAV a v jejím Zpravodaji uveřejnil odborná pojednání o místních přezdívkách (Přezdívky po chalupě v Dobříkově u Kdyně, Zpravodaj místopisné komise ČSAV, roč. VII, 1966, č. 4, s. 250–257; Přezdívky vesnic na Domažlicku, tamtéž, roč. IX, 1968, č. 1, s. 55–58).

Do důchodu odešel v roce 1971. Zemřel 8. dubna 1976.

Radka Kinkorová, Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně

O autorovi

Mgr. Radka Kinkorová působí jako vedoucí Státního okresního archivu Domažlice se sídlem v Horšovském Týně.

Přejít nahoru